Stolica Panamy była dla nas jedynie krótkim przystaniem w drodze na Kostarykę. Przystankiem zrobionym także po to, aby w konkretnym miejscu, ale nie na lotnisku lub pokładzie samolotu, powitać Nowy Rok. I faktycznie rok 2024 powitaliśmy pijąc szampana na tarasie hotelu Hilton Panama.
W Panama City spędzaliśmy ostatnie godziny 2023 roku. Ograniczona ilość czasu pozwoliła nam jedynie na spacer po Casco Antiguo, historycznej dzielnicy Panamy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Zwiedzanie Casco Antiguo w Panama City
Casco Viejo jest niewielką, ale kolorową i tętniącą życiem enklawą miasta. Mojemu Mężowi kojarzyła się z Hawaną, mi bardziej z Nowym Orleanem.
Nie ma tam imponujących zabytków, chociaż historia „starej dzielnicy” sięga 1673 roku. Charakterystyką tego miejsca są brukowane, wąskie ulice, kolonialna zabudowa oraz mniejsze, a czasami trochę większe place.
Główny z nich to Plaza de la Independencia, na którym w 1903 roku ogłoszono niepodległość Panamy od Kolumbii. Tutaj stoi Metropolitalna Bazylika Archikatedralna Santa Maria la Antigua.
Plaza de Francia z pomnikiem Las Bovedas, to kolejny charakterystyczny punkt stolicy Panamy. Tam znajduje się także wejście (schody) na Paseo Esteban Huertas. Promenada oferuje panoramę na Zatokę Panamską z takimi punktami jak Wzgórze Ancon, kolorowy budynek Biomuseo, Most Ameryk nad Kanałem Panamskim oraz wieżowce nowoczesnej części Panamy. Drugi koniec (z charakterystycznym „kwiatowym tunelem”) znajduje się w okolicy budynku Club Union.
Plaza Herrera to kolejny plac, który warto odwiedzić. My w jego okolicy zdecydowaliśmy się na posiłek w jednej z licznych restauracji. Plazoleta Medio Baluarte to maleńki placyk, z niewielką fontanną, ale to fajny punkt widokowy na wieżowce Panamy. Do metalowej balustrady przyczepiane są pamiątkowe kłódki, zwyczaj w Europie znany, ale w Amerykach rzadko je spotykałam.
Inne atrakcje i charakterystyczne punkty starego miasta Panamy to m.in.: hotel Sofitel Legend Casco Viejo, La Calle De los Sombreros, Plaza Carlos V, Arco Chato, Iglesia de San Jose, Iglesia San Francisco de Asis, Plaza Simon Bolivar i Palacio Bolivar.
Casco Antiguo to okolica idealna na spacer, degustację różnorodnej kuchni, zakup pamiątek i (podobno) to tutaj bije serce nocnego życia Panama City.
Fajną opcją na spacer jest również Malecon de Panama – ścieżka poprowadzona wzdłuż Zatoki Panamskiej.
Teren nad wybrzeżem obejmujący deptak oraz m.in. ścieżki rowerowe i piesze, parki, place zabaw, punkty widokowe nosi nazwę Cinta Costera i łączy nowoczesną Panamę ze starą. Od ekskluzywnej dzielnicy Paitilla, poprzez wiadukt morski, dzielnicę El Chorrillo do Casco Viejo.
Po stronie nowoczesnej na punkt startowy można wybrać Plaza de la Democracia, po stronie starej Panamy – Mercado Panama z Mercado De Marisco Cinta Costera (hala targowa z owocami morza). Po drodze mija się m.in. parki, place zabaw, jachtklub, kolorowy napis Panama (Mirador del Pacifico), a na falochronie można wypatrywać szopów. Zaznaczam, że cała ścieżka to dystans około 4 km.
Wiem, że wiele osób odwiedzających Panama City za punkt obowiązkowy uznaje zobaczenie Kanału Panamskiego i przeprawę statków. Można to zrobić przy śluzie Miraflores wybierając się do Centro de Visitantes de Miraflores.
Gdybyśmy mieli więcej czasu z pewnością wybrałabym się także na Cerro Ancon. Wzgórze pokryte lasem deszczowym to podobno idealny punkt widokowy na Panama City i Zatokę Panamską.